Tehlike Sınıfları ve "NACE KODU"

image1

Nace Kodu Nedir ?

 Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE (Altılı Faaliyet) olarak adlandırılmakta olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir. Daha fazla bilgi için;  

İstanbul ve çevresinde iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü hizmeti vermekte olan "istanbul OSGB " firmamızı arayabilirsiniz.

​​​

Nace Kodu' nu Nasıl Öğrenebilirsiniz ?

 Nace Kodunuz işyeri SGK sicil numaranızın 2. hanesinden (sonraki) başlayarak 3,4,5,6,7 ve 8. haneleridir. Yani 4 veya 6 haneli bir kodunuz olacaktır.

Nace kodunuzu İstanbul Ticaret Odası web sitesi üzerinden de öğrenebilirsiniz; www.ito.org.tr  sayfasından Tescil İlan Kuruluş ve Sicil kayıtları sayfasına girin. Sicil kayıtları altında yer alan arama kriterlerinden birisiyle firmanıza ait kayıtlara ulaşabilirsiniz.. Firma Detay’ı sayfasından NACE kodunuzu görebilirsiniz.

Maliye Bakanlığının belirlediği vergi kodları da NACE kodlarından gelir. İnternet vergi dairesi sisteminden alınabilen Barkodlu Vergi Levhanızda ana faaliyet kodları bölümünde yazılan kod; NACE kodudur.


  istanbul OSGB olarak İstanbul ve çevresinde iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü hizmeti vermekteyiz. Eğer Nace kodunuzu bilmiyorsanız; arayın yardımcı olalım.

Yukardaki işlemlerle ilgilenemiyorsanız NACE kodunuzu doğrudan muhasebecinizden de öğrenebilirsiniz.
 

NACE KODLARI LİSTESİ

Nace Kodu Değişikliği

 Faaliyet gösterdiğiniz iş kolunun faaliyet kodunun (NACE) Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce tescil olunan iş konusuna uygun olması gereklidir. Uygun olmaması durumunda öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin ilgili müdürlükten tescilinin yaptırılması gereklidir. Sonrasında Bağlı olunan vergi dairesinden, talep edilen faaliyet kodunun vergi levhasına işletilmesi gerekir. Bu işlemlerle şirketlerin Mali Müşavirleri ilgilenmektedir. Bu işlemin ihmal edilmesi cezai müeyyide alınmasına neden olur. Arayın yardımcı olalım,   istanbul OSGB olarak İstanbul ve çevresinde iş sağlığı ve güvenliği alanında her türlü hizmeti vermekteyiz.